Türkiye’nin en iyi dağcısı, İnnova’nın desteğiyle zirveye yürüyor.

02/11/2011 / ATL, Portfolyo /

“Zirveyi hedefleyenlerin bilişim ortağı” stratejisiyle iletişimine yön verdiğimiz İnnova, 2011 yılının son ayları itibariyle Türkiye’nin en iyi dağcısı ile ortak bir hedefi paylaşmaya başladı.

Kariyeri boyunca dünya üzerindeki 14 adet 8000 metre üzerindeki zirveden 7’sine çıkan ve Everest’e iki kez tırmanan ilk Türk dağcı olan Tunç Fındık‘ın ana sponsor İnnova oldu.

8000 metre üzerindeki tüm zirvelere tırmanma hedefiyle dağcılık kariyerini sürdüren Tunç Fındık‘ın “zirve yürüyüşünde” ortağı önümüzdeki yıllarda artık İnnova olacak.

Artı90 Studio‘da fotoğrafçı Gökhan Çelem tarafından yapılan fotoğraf çekiminin sanat yönetimini de Karbonat üstlendi.

Hem İnnova‘ya, hem de Tunç Fındık‘a bu süreçte başarılar diliyor, bu sürecin iletişiminde Karbonat olarak eksiksiz destek sözümüzü veriyoruz.

Karbonat tarafından hazırlanan ve Tunç Fındık’ın rol aldığı ilk basın ilanı:

Tanıtım Filmi

Tunç Fındık Kimdir?

Tunç Fındık profesyonel dağcı, dağ rehberi ve yazardır. 1972 yılında Ankara’da doğan Tunç Fındık, İlk, Orta ve Lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirmiş, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Doğa sporlarına 1983 yılında başlayan sporcu, bu dönemde İzcilik ve Kampçılık ile uğraşmış; 1990 yılından sonra mağaracılık ve dağcılığa yönelmiştir. Bilkent Üniversitesi dağcılık ve doğa sporları topluluğunun yanısıra, Hacettepe Üniversitesi Dağcılık Klübü’ndeeğitmenlik yapıp kulüp tırmanışlarına liderlik etmiş ve Türkiye Dağcılık Federasyonu bünyesinde yurt dışı yüksek irtifa faaliyetlerine katılarak Türkiye’yi milli sporcu olarak temsil etmiştir. Lisanslı bir dağcı olarak, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 1996 tarihine kadar olan faaliyetlerinde eğitmenlik ve teknik danışmanlık görevlerini yürütmüş olan Tunç Fındık, AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Zirve Dağcılık Kulübü üyesi ve UİAA (Uluslararası Dağcılık Federasyonları Birliği) dağ komisyonu üyesidir .

Tunç Fındık, dağcılıkla ilgili, en önemlisi “Dağcılık- Zirvelerin Özgürlüğü” olmak üzere 5 adet kitabın İngilizceden Türkçe’ye çevirisini yapmıştır. Kendine ait 6 adet özgün kitabı bulunmaktadır: Toros-Aladağlar hakkındaki “Aladağlar’da 50 Rota“, bu kitabın İngilizcesi olan “50 Climbing Routes in the Aladag Range“, Doğu Karadeniz-Kaçkar Dağlarına yönelik “Kaçkar Dağları” adlı rehber kitapların ve “Tanrıların Tahtına Yolculuk – Everest Tırmanışımın Hikayesi“, “Karakurumda 80 gün” ve “Kış Dağcılığı – Teknikler ve Taktikler” adlı kitapların yazarıdır. Yaklaşık 65.000 adet dia ve dijital fotoğraftan oluşan bir arşivi bulunmaktadır. Doğa sporlarıyla ilgili dergilerde düzenli olarak dağcılık ve tırmanışla ilgili yazıları yayınlanmaktadır.

Türkiye ve yurtdışında 700 kadar dağın zirvesine çıkmış olan Tunç Fındık, özellikle orta/batı Toroslar’da 300 kadar yeni rotanın ilk tırmanışlarını gerçekleştirmiş ve Turkiye’nin bir çok tırmanış bölgesinde çok sayıda kısa geleneksel kısa tırmanış rotasının da ilk çıkışlarını yapmıştır. Yurtdışında Nepal, Tibet/Çin, Pakistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Fransa, İtalya, İsviçre, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Arjantin, Tanzanya, Kenya, Rusya Federasyonu ve İskoçya’da tırmanışlar gerçekleştirmiştir.

7 adet 8000 metrelik zirveye tırmanmıştır ve Everest’e iki kere çıkan ilk Türk ünvanına sahiptir. Yeryüzündeki 14 adet 8000 metrelik zirvenin tümüne çıkmayı içeren 14×8000 projesi ile ilgilenmektedir.

(Kaynak: Tunç Fındık Resmi Sitesi)