Sosyal Medya İçeriklerinde Video Etkileşim Dönemi

16/03/2016 / Blog /

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından bu yana bilgi ve hikâye anlatımı, mağara duvarlarından sinema perdesine kadar pek çok farklı araçla kitlelere aktarılmaktadır. İlk hareketli görüntü olan Lumiére Kardeşler’in  “La Sortie de l’Usine Lumiére â Lyon” (Lyon’daki Lumiére Fabrikasından Çıkış) adlı 46 saniyelik görüntüye sahip 1895 yapımı filminden günümüze geldiğimiz noktada videolar, bilgiye ulaşmada en önemli araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mike Parkinson tarafından billiondollargraphics.com’da yayınlanan “The Power of Visual Communication” (Görsel İletişimin Gücü) adlı makaledeki verilere göre insan beyni, görsel bilgileri yazılı metinden 60 bin kat daha hızlı işliyor. Buradan yola çıkacak olursak video içeriklerin her saniyede ne kadar tüketildiğini ve markaların pazarlama stratejisi için oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Video kültürüyle yetişmiş yeni jenerasyon, artık pazarlama dünyasının en önemli müşterileri arasında yer almaktadır. Her gün Facebook, Twitter, Vine, Snapchat ve Youtube üzerinden tek tıkla dünya genelinde pek çok video izlenmekte ve her an paylaşılabilmektedir.

Karbonat_Blog_Talks_Elif

Hareketli görüntünün günlük hayatımızın her alanında yer aldığı video, günümüzde altın çağını yaşıyor. Socialnomics’e göre günümüzde video hazinesi Youtube, en çok kullanılan ikinci arama motoru olarak yerini almıştır. Bu da marka ve kurumların pazarlaması için videonun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Kurumların müşterilerine doğrudan ulaşmalarında en etkili ve hızlı yol olan videolara, her an dünyanın her yerinden ulaşılabilmektedir.

video-pazarlama-tarihi-580x341

Video içeriğinin önemi artık hem dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları tarafından hem de pazarlama profesyonelleri tarafından kabul edildi. En kolay tüketilen ve en çok sevilen içerik türleri olan video içerikler, Periscope örneğinde olduğu gibi yeni platformlara kapı açarken, bir yandan da Facebook gibi var olan büyük platformlarda video konusunda güncelleme ve yeniliklere sebebiyet verdi.

Son araştırmalar, şirketlerin %85’inin video pazarlamasını içeren stratejilerle başarı elde edebildiğini gösterİyor. Video içeriğinin hedef kitle ile yaratacağı etkileşime herhangi bir metnin erişebilmesi mümkün değil. Metinle veya tek bir görselle anlatılamayan bir çok duygu ve mesaj kullanıcılara kısacık bir video ile aktarılabilir. Aktarılan bu videoyla görsel ve metinsel içerikten çok daha fazla etkileşim alacaktır. Artık video içerik kullanmak bir ayrıcalık değil aksine kullanmamak hep rakipleriniz arasında hem de kullanıcı etkileşimi açısından size geride bırakabilir.

Video içerik önemli bunu biliyoruz fakat ne kadar önemli? 

Şu an online videolar mobil trafiğin %50’sini oluşturuyor. Video izleyicilerin %65’i bir videonun dörtte üçünden fazlasını izliyor. İnsanların %78’i her hafta online video izliyor. %55’i ise her gün online video izliyor. Uzmanlar, 2015 yılında videonun internet trafiğinin %57’sini kapsadığını açıkladı. Bu da e-mail ve web taramalarının yaklaşık olarak 4 katına eşit oluyor. 2017 yılında bu %57’lik oranın %69’a, 2018 yılında ise %79’a çıkacağı öngörülüyor. 2019 yılına kadar video içeriklerin önem kazanmasıyla küresel internet trafiğinin %80 oranında artış göstereceği tahmin ediliyor. Önde gelen markalar, pazarlamacılar ve reklam ajansları artık hedef kitle ile iletişimde videonun en etkili yol olabileceğinin farkına varmaya başladı.

Görsel içerikli sosyal medya paylaşımlarının daha fazla ilgi gördüğü artık herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle fotoğraf ve video paylaşımlarına ağırlık vermek takipçilerinizi etkilemek ve içeriğinizin daha hızlı yayılmasını sağlayacaktır.

Tasty's Most Engaging Post Types on Facebook

Facebook akışlarında artık videolar otomatik olarak oynatılıyor. Bu durumu değerlendirerek, başlangıçta mesajın hızlı verildiği güzel video paylaşımlar hazırlamak etkili olabilir. Videolar fotoğraflardan daha fazla etkileşime sahipler. Bu tür paylaşımları değerlendirmek yerinde olacaktır.

Video pazarlama, internet dünyasında yıldızı en hızlı yükselen alanlarından biri. Video pazarlamanın birçok farklı modeli olsa da en etkili olan yöntemin “video içerik üreticiliği” olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz diye düşünüyorum.

Sosyal ağlarda yapılan son yeniliklerde öncelikli olarak video gelmektedir. Instagramın da son yaptığı güncellemeyle birlikte her mecrada video paylaşım ve görüntüleme verilerine artık ulaşabiliyoruz. Bu da video içeriklerinin ne kadar önemsendiğinin bir kanıtı. Ulaştığımız verilerle hem etkileşim oranınlarını hem de bu oranları nasıl artırabileceğimizi dair planlamalar yapabileceğiz.