Reklam Yazarı mı Metin Yazarı mı?

08/03/2013 / Blog, Portfolyo /

Metin yazarınız bu yazıyı toparlasın. Reklam yazarınız ne iş yapıyor canım, her şeyi biz mi yazacağız? Artırmak tek t ile mi yazılır çift t ile mi? (Nicelik olarak değerini yükseltmek anlamındaki artırmak tek t ile yazılır, arttırmak ile arasında yanlış yazım değil anlam farkı vardır.) Reklam ajanslarında yazarlık göreviyle uğraşan herkes, buna benzer problemlerle ve görevlerinin yanlış tanımlanmasıyla ilgili sorunlarla mutlaka karşılamıştır.  Peki gerçekten ne iş yapar bir reklam/metin yazarı, aralarında bir fark var mıdır, ikisi aynı şeyler midir, reklam yazarları kendilerine metin yazarı denmesinden nefret mi eder?

Reklam yazarı değil Adman

Reklam yazarı ve metin yazarı arasında temel olarak fikir farkı vardır. Reklam yazarı, bir reklamın sadece metinlerinden veya sloganlarından değil, yaratıcı fikrinden ilan görseline, markanın stratejisinden çıkacağı mecralarına, yazdığı filmin müziklerinden cast seçimine kadar hemen hemen her şeyden sorumludur. Aslında bir reklam yazarı, yazardan çok reklam adamı (adman) olmak  zorundadır. Bir Adman gerektiğinde bulduğu fikre tek bir metin dahi yazmayabilir. Adman tanımı elbette sadece reklam yazarı için değil sanat yönetmeni için de geçerlidir.

Metin yazarı ise adı üstünde olduğu gibi bir ajansta yapılan reklamların metnini/sloganını yazma göreviyle yükümlüdür. Kendisinden görsel fikir desteği beklenmez, yapması gereken dili doğru bir şekilde kullanarak akılda kalıcı söylemler yaratmaktır. Bir metin yazarının her zaman yaratıcı sloganlar/metinler bulması da gerekmez. Bazen metin yazarlarının tek yapması gereken Türkçe’yi iyi kullanmaktır. Genelde büyük ölçekli reklam ajansları reklam yazarı, tv/radyo gibi büyük prodüksiyon yapmayan küçük ölçekli firmalar veya halkla ilişkiler ajansları ise metin yazarı ilanları verirler. Bunun sebebi yukarıda değindiğimiz ayrımlara dayanır.

Ben bir metin yazarıyım Gülhane Parkı’nda…

Bu işte uzun süreler geçirmiş bir reklam yazarı olarak kendime metin yazarı denilmesinden bir rahatsızlık duymuyorum. Kimsenin bu ayrımı bilmek zorunda olduğunu da düşünmüyorum. Bu konuda önemli olan çalıştığınız ajansın sizin için yaptığı iş tanımlaması ve bunun karşılığındaki beklentileridir. Aynı şekilde müşterilerin de size nasıl seslendiğiyle değil sizden ne tür bir iş bekledikleriyle ilgilenmeniz daha iyi olacaktır. Bir reklam yazarına metin yazarı denmesinden daha korkuncu logoyu bir tık küçültebilir miyiz olur. Ben daha word’de logo küçültebilen bir reklam yazarı görmedim.

Metin yazarının dijital evrimi

Gün geçtikçe sayıları artan ve gelişmekte olan dijital ajansların ilanlarının da artık metin yazarından reklam yazarına doğru evrimleştiğini gözlemleyebiliriz. Internet reklamcılığının emekleme yıllarında ‘‘tıklayın, kazanın’’dan öteye geçmeyen dijital ajanslardaki metin yazarlığı, bugün artık viral videolardan facebook aplikasyonlarına kadar fikir üreten reklam yazarı/adamlarına dönüşüyor .

Yeni çağın dijital ajansları, bir yandan offline ve online arasındaki entegrasyonu sağlarken diğer yandan çalışanlarıyla ilgili görev tanımlarını geliştirmek zorundalar. Bu yüzden size ister reklam yazarı ister metin yazarı desinler, önemli olan görev tanımınızı müşterinin değil ajansın bilmesidir.

Eyyorlamam bu kadar, çok iyi oldu çok da güzel oldu.

Varol Döken
Reklam Yazarı