YILLARIN DALİN’İ; HEM YEPYENİ, HEM 7 CİVCİVLİ!

Dalin, göz yakmayan bebek şampuanı kategorisinde; hem herkesin aklına yer eden klasikleşmiş kokusu hem de vaadini yerine getiren performansı ile anneler için uzun yıllar kendi kategorisinde “lovemark” olmuştu.

Marka tarihinde; geçmişin Dalin kullanan çocukları, günümüzün anneleri oldular ve Dalin’in heritage’ı günden güne sadakati kuvvetlendirerek devam etti.

Bu süreçle birlikte dijital iletişime geçiş döneminde uzun bir süre sessizliğini koruyan marka, rakiplerin yoğun iletişimi ile birlikte uzun süren sessizliğini güçlü bir relansmanla sonlandırarak, dijital dünyaya güçlü bir giriş yapmak istedi. Dijital dönüşümün yönetim sürecinde Karbonat ile çalışmayı tercih etti.

Marka DNA’sında Dalin’i rakiplerden ayıran en baskın özellik; marka çatısının anne ile çocuğun birlikte eğlenmesi üzerine kurulu olmasıydı. Diğer rakipler; yenidoğan, uzman bilgisi, anne eğitimi gibi daha bilgi üzerine kurulmuşken, Dalin için; eğlenceyi, aile ile birlikte eğlenmeyi sahiplenebileceği bir alan oluşturmamız gerekiyordu.

Uzun süre sessiz kalan marka için öncelikli olarak, dijital dünyada annenin de çocuğun da “kişiselleştirilmiş ürünler” üzerinden seçim yapmaya çok yakın ve alışkın olduğu üzerine çalıştık ve bir strateji geliştirdik.

Bu stratejiye göre birinci amacımız; annelerin takip etmekten keyif alacağı, çocuklarıyla birlikte eğlenmek için bir eğlence rehberi gibi öneri sunan, hem annenin hem çocuğun iletişime dahil olabileceği bir marka konumlandırmasıydı. “Birlikte geçirilen her an en güzel zamandır” dedik ve anne ile çocuğun en güzel zamanlarını sahiplenmeyi, bu zamanlara ev sahipliği yapmayı amaçladık.

Bu bilgiyi anne ve çocuğa marka ağzından ya da yalnızca tek bir Dalin civcivi üzerinden vermek yerine, yeni çağın “karakter seçme” alışkanlığından esinlenerek 7 farklı karakterde civciv üzerinden vermeye karar verdik.

Ve böylece 7 civcivimizin “persona“larını çalışmaya başladık…

Civcivlerin her birinin; birlikte eğlenmek üzere içerik oluşturabileceğimiz, baskın bir konuyu sahiplenip o konunun uzmanı olmasını istedik.

Böylece her biri eğlencenin farklı bir kolundan sorumlu 7 uzman civciv personası oluşturduk.  Civcivlerimizin isimlerini ise çocukların da hızla benimseyebilmesi için ikilemelerden çıkardık.

Ve Dalin için çalıştığımız 7 civcivimiz oluştu;

7 civcivimizin herbiri için 10 farklı hareket animasyonu çalışıldı. Sosyal medya kanalları civcivlerimize devredildi ve tüm kanallarda önce civcivlerimiz kendilerini tanıttı ardından her bir civcivimiz kendi konusunda konuşmaya, diyalog kurmaya, anne ve çocuklarla eğlenmeye başladı. Yani tüm sosyal medya içeriklerimiz 7 civcivimizin ağzından oluşturuldu.

Sosyal medyanın dışında web sitemiz; civcivlerimizin köşe yazarı olduğu 7 konuda civcivlerin öneri sunduğu bir blog olarak konumlandı ve her hafta 2 civcivimiz kendi konusu hakkında annelere; çocuklarıyla birlikte yapabilecekleri öneriler sundular.

Sosyal medya ve web sitesinin; 7 civciv sonrasındaki lansman başarısının ardından anneler ve çocuklar kendi favori civcivlerini seçip, o civcivi benimsediler ve anneler ile 7 civciv arasında güçlü bir bağ kuruldu.

Relansman öncesi 10 ile 30 adet arasında etkileşim alan facebook paylaşımları, civcivlerin kendini tanıttıklarından sonra tam 200 kat büyüme göstererek çok düşük reklam maliyetleriyle +6000’lere ulaştı.

Kurulan bu bağ ardından marka 7 civcivin başarısını ürün paketlerine de taşımak istedi. Böylece anneler ve çocuklar kendi favori civcivlerinin olduğu etiketli ürünleri alabildiler.


7 civciv ile 1 yıl içinde sosyal medyada 20’den fazla yarışma ve etkinlik yapıldı, bu yarışmaların çoğunda sonuçlar KPI hedeflerinin çok üzerine çıktı, web sitesinde 200’den fazla köşe yazısı paylaşıldı. Annelerden, civcivlerin önerilerini yaptıklarına dair birçok beklentisiz UGC (User Generated Content) toplandı.

Şimdi artık 7 civciv, markanın bütün alanlarda kullandığı, ileriye dönük tüm projelerde çeşitlendirebildiği odak noktası oldu. Dalin’e dijital dünyaya ilk adımlarında yol gösterdiğimiz ve dönüşüm sürecini yönettiğimiz için gururluyuz.