Cistus Gribe Karşı, Biz Reklama Karşı Değiliz

Generica İlaç, Türkiye pazarına kazandıracağı yeni grip önleyici pastili ile OTC (over-the-counter) kategorisine etkileyici bir giriş yapmak istiyordu. Cistus Antivirüs Pastil, alışılmış grip ve soğuk algınlığı pastillerinden farklı olarak hastalıktan sonra değil, hasta olunabilecek ortamlarda kullanıldığında virüslerin solunum yoluyla vücuda girişini engellemeye yardımcı olma özelliğine sahipti.

Dolayısıyla kışın gelmesiyle beraber kalabalık yerlerde artan grip salgınına karşı koruyucu etkisiyle Cistus Antivirüs Pastil dikkat çekme ihtimali yüksek bir üründü. Ancak reçetesiz satış yapılan OTC kategorisinde doğru reklamı yapmak da bir o kadar zordu.
Hastalıktan önce tüketilmesi gerektiği için pastilin ilaç dolaplarına hapsedilmemesi stratejisiyle ”Gripten korkma, Cistus Antivirüs Pastil yanında” sloganını belirleyerek yola çıktığımız fikrimiz, toplu taşıma araçlarında, insanların gündelik korkularından oluşan kısa ve vurucu bir reklam senaryosuna dönüştü. Yönetmen Ariel Goldenberg tarafından Tuzla’da kiraladığımız bir halk otobüsünde 1 günde çekilen reklam filmi, beklediğimizden çok daha büyük bir etki yarattı. TV reklam filmiyle beraber www.cistusantiviruspastil.com sitesini de hazırlayarak ürünün dijital iletişimini başlattık.

Filmin kademeli olarak iki büyük temel etkisi oldu. Öncelikle OTC kategorisinde olmasına rağmen yeterli bilinirliği olmadığı için eczanelerde kasa çevresinde kendine yer bulamayan Cistus Antivirus Pastil, hem eczacıların reklam mesajını çok net anlaması sayesinde hem de tüketicilerin ilacı talep etmeye başlamasıyla bu bölgeye terfi etti. İkinci etkisi de, kasa çevresinde kendine yer bulan ürün rakipleriyle denk bir satış mücadelesine başlayınca elde ettiği etkileyici satış rakamlarında ortaya çıktı.

Şu anda Cistus Antivirus Pastil yaklaşık 15 oyuncunun olduğu pastil pazarına bu sene giriş yaparak ikinci sıraya çıkmış durumdadır. (Mayıs 2016)

Bu soğuk havalarda size Cistus Antivirüs Pastil’i gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz. Bize inanmazsanız filmimizi izleyin.

 

  • KATEGORİ: ATL / VİDEO