Karmaşık bir formu yeniden ele alış hikâyesi

04/03/2015 / Blog /

karbonat_blog_talks_sm

Ender Mağazaları web sitelerinin yenilenmesi için bizimle çalışmak istediğinde, her işimizde olduğu gibi bu işte de Bilgi Mimarisi çalışmalarına kullanıcı senaryolarını üretmekle başladık.

Müşteriyle masaya oturduğumuzda, sitelerinden bekledikleri birincil faydanın ne olduğunu, hangi geribildirimi aldıklarında sitelerini “işlevini yerine getirmiş” sayacaklarını sorduk. Cevapları “Ender Kart başvurusu” oldu.

Müşterilerine özel indirimler ve taksit imkânı sağlayan, vade fırsatları sunan Ender Kart, Ender Mağazaları için sitenin satışı desteklediği ve “müşteriye dokunduğu” noktaların başında geliyordu.

İşe mevcut sitedeki Ender Kart başvuru formunu inceleyerek başladık. Açıkçası durum pek de iç açıcı değildi…

ender-eskisite-basvuru

Siz saymadan biz söyleyelim, eski formda kullanıcılardan tek adımda doldurulması istenen bilgi sayısı 54 (ELLİ DÖRT) idi! Bu bilgiler arasında nüfus cüzdanı numarası, cilt sayfa ve kütük no, evlilik tarihi ve çocuğunun ad-soyadı gibi gerçekten enteresan (!) veriler de yer alıyordu.

Pazarlığa formu sadeleştirmek istediğimizi, gerçekten gerekli olmayan kısımları atma niyetimizi belirterek başladık. Kullanıcı bu uzunlukta bir formu doldurmayacak, evlilik tarihi gibi Ender Kart’la alakasız alanlarla karşılaştığında rahatsız olup formdan kaçacaktı. Şimdiye kadar yaşanan hep bu olmuştu.

Bir diğer müdahalemiz ise, kullanıcıdan tüm bilgileri tek bir adımda almaktansa, formu mantıklı parçalara bölerek kullanım kolaylığını sağlamak oldu.

İlk adımda kullanıcıdan kişisel bilgilerini istedik.

ender-eskisite-basvuru

İkinci adımda adres bilgilerine geçtik. Burada cadde, mahalle, sokak, apartman numarası, kapı numarası, posta kodu gibi bilgiler için ayrı ayrı alanlar açıp insanları canlarından bezdirmektense, kullanıcının tek bir içerik alanını rahatça doldurup, şehir ve ilçe seçerek yoluna devam edeceğini öngördük.

ender-eskisite-basvuru

Üçüncü ve son adım ise kullanıcıdan iş bilgilerini istediğimiz alan oldu.

ender-eskisite-basvuru

Burada elbette herkesin çalışmak gibi bir zorunluluğu olmadığını düşünerek, “Çalışıyor musunuz?” sorusuna “Hayır” cevabını verenlerden adres bilgilerini istemeye gerek görmedik.

ender-eskisite-basvuru

İşte hepsi bu kadar. 🙂

ender-eskisite-basvuru

Böylece 54 alanın “tek celsede” doldurulduğu upuzun bir formdan, 3 adımda doldurulan 14 (ya da opsiyonel olarak 11) alanla Ender Kart başvurusu yapılabilen bir forma geldik.

Müşteri yeni formun hem görselliğinden, hem de yeni ve kolay kullanıcı deneyiminden çok memnun kaldı. Ender Kart başvurularının katlanarak artmasıyla birlikte, yeni web sitesi direkt olarak satışa dönüşebilen bir aracı maksimum derecede kullanmaya başladı.

Dilerseniz yeni Ender Kart başvuru formunu siz de deneyimleyebilirsiniz.

www.endermagazalari.com