Honda.com.tr’yi yenilikçi bir tasarım anlayışıyla yeniledik

07/11/2013 / BTL, İnteraktif, Portfolyo /

Honda’yla web sitelerini yenilemek üzere anlaştığımızda, bizi en çok heyecanlandıran şey, otomobil ve motosiklet gibi görsel olarak çok güçlü, insanda fotoğraflarına dakikalarca bakma isteği uyandıran, çoğu kullanıcısı için “arzu nesnesi” kıvamında olan ürünlere web sitesi yapma fırsatını yakalamak oldu. Sonuçta bir web sitesini tasarım ve teknoloji anlamında ne kadar mükemmelleştirseniz de, “satmaya” çalıştığınız ürünün görselliği ön planda olduğunda, işiniz daha dikkat çekici ve ağız sulandırıcı olabiliyor.

İşe başlarken, müşterimiz tarafından karşımıza çok önemli 3 kriter kondu: Birincisi, elbette ki, tasarımın modern çizgilere sahip olması ve vitrine Honda’nın otomobillerinde ve motosikletlerinde de her daim ön planda tuttuğu kullanım kolaylığını koymasıydı. İkincisi, Honda’nın otomobilleri ve motosikletleri arasında hiyerarşi açısından fark olmaması, sitenin bu ürünleri sunan bir tepsi gibi işlev görmesiydi. Üçüncüsü, sitedeki her alanın güçlü ve yetenekli bir CMS’le (İçerik Yönetim Sistemi) kontrol edilebilir olmasıydı.

Kolları sıvadığımızda, işe modern tasarım standartlarının bir analizini yapmakla başladık. Dünya “skeuomorphism“i terk edip; daha basit, sade ve düz formlara doğru yelken açmışken, Microsoft mobil ve masaüstü işletim sistemlerini Metro UI‘la yepyeni bir görünüme kavuşturmuşken, hatta endüstrinin bu konudaki standart belirleyicisi konumundaki Apple yeni mobil işletim sisteminde eskiye ait tüm tasarım anlayışını bir kenara bırakmışken, bize de Honda’nın yeni web sitesini “flat design” olarak adlandırılan tasarım anlayışıyla yeniden ele almak düştü.

Honda.com.tr

Gerek ana sayfada, gerekse de alt sayfalarda, sayfadaki her öğenin birbiriyle orantılı bir ölçüye ve “flat design” anlayışına uygun tasarım çizgilerine sahip olmasına özen gösterdik ve ortaya gerçekten de dört başı mamur bir tasarım çıkartmayı başardık. Tasarımı oraya buraya dağılmış kutulardan değil, Honda’nın otomobillerine ve motosikletlerine de sirayet etmiş olan altın orana sahip olma arzusu üzerine kurduk.

Bu zorlu görevi yerine getirirken, müşterimizin otomobil ve motosiklet arasındaki hiyerarşiye dikkat etmemizi öğütleyen kriteri her daim kulağımızdaydı. Baktığınızda, sitenin genelindeki ölçülülüğün ve orantısallığın, Honda’nın otomobil ve motosiklet gibi iki önemli ürünü arasındaki hiyerarşiyi ezmeden, ona koşut gittiğini göreceksiniz.

Honda.com.tr

Ve son kriter: Honda.com.tr, başlangıç seviyesindeki kullanıcının bile kolayca düzenleyebileceği, yeni otomobil/motosiklet modellerinin ve versiyonlarının girişini yapabileceği, statik sayfaları düzenleyebileceği, kelimenin tam anlamıyla büyük emek sarf edilmiş bir CMS tarafından yönetilebiliyor. (Bu işe sitenin kullanıcı arayüzünden daha fazla vakit ayırdığımızı söylesek, abartmış olmayız açıkçası…)

Sözün kısası, sitenin kendisinin bizim ağdalı laflarımızdan daha açıklayıcı olacağını da umarak, sizi müşterimizi de en az bizim kadar memnun ettiğine emin olduğumuz yeni Honda web sitesini gezmeye ve Honda ürünlerini keşfetmeye davet ediyoruz.

www.honda.com.tr