Facebook’ta Etkileşimli Post Döneminde Post Sticker’ın Yeri

16/02/2016 / Blog /

İnsanları Facebook’ta tutmak çok kolay ama marka olarak bunu sayfada yapmak pek de kolay değil. Kullanıcı sayfada etkileşime geçmediği sürece de bu işin sonu hızlıca fan kaybına giden kısa bir yol. Durum böyle olunca markalar her gün, kullanıcıları sayfada tutabilecek her etkileşim içeriğine hazır vaziyette bulunuyorlar. Facebook’un anket özelliğinin olduğunu dönemi düşünelim, yapmayan marka yoktu. Aynısını Twitter son zamanlarda yeninden çıkardı ve yine bir anda popüler oldu. Facebook’ta daha sonra bunu bulmaca soruları, duvar yarışmaları izledi.  Bunlar hala tükenmedi, tükeneceğe de benzemiyor ama tam kendi  kendi tekrarlayan bir noktaya gelmişken ortaya Post Sticker çıktı.

karbonat_blog_talks_pinar

Post Sticker, Facebook’ta paylaşılan görsel veya videoların altında soru cevap ile ilerleyen anketler, kısa testler, kampanya ve ürün tanıtımlarına imkan veren bir uygulama. Marka bu uygulamayla kullanıcıya link vermeden, başka bir yere yönlendirmeye çalışmadan, reklamla karşısına çıkmadan hatta kullanıcıya fenalık geçirtmeden bu uygulama içinde vermek istediği mesajı verebiliyor. Uygulamanın birçok alternatif özelliği var. İster sadece ürünlerinizi anlattığını kısa bir versiyon hazırlayın, isterseniz ürününüzden bağımsız mini bilgi yarışmaları hazırlayın. Uygulamanın ilk örnekleri alışılageldiği gibi yurtdışından geldi. Ardından Türkiye’de ise ilk kullanan isim İş Bankası oldu.poststicker3

Post Sticker tarafı uygulamayı yapmakla kalmamış, yazılım tarafını oluşturabilecekleri kısımları da kullanıcıların yaratıcılığına bırakmışlar. İlk olarak Logitech Gaming’in gerçekleştirdiği seçtiğin şıkka göre ilerleme imkanıyla da farklı farklı kullanım alanları yaratıyor aslında Post Sticker.poststicker2Markalar için, ileti üzerinde kullanıcıyı hem eğlendirip hem mesajını almasını sağlayıp hem de etkileşim rakamlarını yükseltmek bu yolda güzel bir adım. Her marka kullansın, kullanmayanlar pişman olmasın.