Facebook Kampanyaları ve Kampanya Kurgularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

04/01/2012 / Blog, İnteraktif / 0 Comments /

Facebook, artık önemli bir pazarlama platformuna dönüşmüş durumda. Sosyal Medya’da da markaların kullanıcılarla etkileşime geçebilmesinin en kullanışlı yollarından biri Facebook kampanyaları. Bu kampanyalar hem tüketici ile markayı etkileşime geçiriyor hem de tüketiciyi sıkmadan tüketici üzerinde bir marka algısı yaratıyor. Tüketici artık markayı çok daha yakından tanıyabiliyor, dokunabiliyor ve samimi ilişkiler kurabiliyor ama hepsinden önemlisi marka bağımlılığı yaratabiliyor.

Sosyal Medya’da da markanız için bir kampanya mekanizması hazırlarken katılımcı sayısını arttırabilmenin temel koşulu kampanyanın basit ve kolay anlaşılması olmalıdır. Kullanıcı kampanya duyurusunda kampanyanın ne olduğunu, ödülünü ve katılım için nereye başvuracağını tek seferde görebilmelidir.

Bunun için ayrıca kampanya başlığı kendini anlatan bir başlık olmalıdır. Örneğin; Yedigün markamız için hazırladığımız “Karnı Acıkanlar Buraya” kampanyamız ile her gün sorduğumuz soruya doğru yanıtı veren 6 kullanıcıya çift kişilik Burger King yemek çeki hediye ederek katılımı kısa süren, kolay ve basit bir mekanizma geliştirdik ve her gün yayınlanan sorumuza 300’ün üzerinde cevap emaili almaktayız.

Ödülün email üzerinden kazanılacağı bir kampanya düzenlendiği takdirde dikkat edilmesi gereken en önemli konu katılımcının iletişim bilgilerinin sonuçlar açıklanmadan elde edilmesidir. Kullanıcı yarışmaya sadece doğru cevabı belirttiği bir mail ile katıldıktan sonra kazananların açıklandığı içeriği gözden kaçırabilir. Böylece siz hızlı geri dönüş ile kazanılan hediye gönderimlerini aynı gün yapsanız dahi o içeriği görmeyen ve çok daha sonra gören kullanıcının sayfaya bıraktığı negatif yoruma ya da tüketici şikayet maillerine maruz kalabilirsiniz. Ayrıca kazananları mail yoluyla bilgilendirmek de yine negatif geri dönüşlere sebep olacak bir ilerleyiş şeklidir. Çünkü kullanıcı mail kutusunu her gün kontrol etmiyor olabilir ve 2 gün girmediği takdirde gönderdiğiniz bilgilendirme maili üzerine gelen diğer mailler ile çok aşağı sıralarda kalabilir ve ödül, kullanıcı geri dönüş yapmadığı için kendisine iletilemez. Bu gibi durumların önüne geçebilmenin tek yolu ilk katılımda kullanıcıdan doğru yanıt ile tüm iletişim bilgilerinin talep edilmesidir.

Haksız kazanç elde edilmemesi için istenen tüketici bilgileri bazı tüketicileri rahatsız edebilmektedir. Tüketici T.C. Kimlik numarasını veya daha özel bilgilerini paylaşmakta tereddüt edeceği için çok komplike olmayan mekanizmalarda sadece telefon numarası ile çözüme kavuşulabilecek yollar izlenmelidir. Büyük ödüllü bir kampanyada ise tüketiciye durum en kısa ve güvenilir şekilde izah edilmelidir. Örneğin “Fruttare” için düzenlediğimiz “Türkiye’nin En Çok Kurtarılan İnsanı” oyunu binlerce oyuncunun katılımıyla ilerlediği için ve ödüllerin farklı hesaplar açmış aynı insanlara iletilmemesini yani “gerçek insanlar” tarafından oynandığını doğrulamamız için T.C Kimlik numarası onayıyla ödül kazanılabildiğini duyurmuştuk.

Sosyal medya canlı ve sürekli kullanıcıyla etkileşim halinde olduğumuz bir platform olduğu için ve kullanıcının pozitif yorumlarıyla katılım arttırabilme gücüyle ilerlediği için markanın kullanıcı yorumlarına geri dönüş hızı çok önemli bir yer tutuyor. Bu sebeple Sosyal Medya’da yayınlanan olumlu veya olumsuz her türlü yazıya çok hızlı bir şekilde yanıt verilmelidir. Bu hem kullanıcı memnuniyetini arttıran hem de marka imajını pozitif yönde etkileyen çok önemli bir unsurdur. Tüketicinin zamanı değerlidir ve kendisiyle en kısa sürede iletişime geçildiğinde yapacağı olumlu yorumlar marka değerini arttıracaktır. Örneğin; Yedigün Günün Sorusu’nun altına birkaç gün önceki kazanan kullanıcımız “Ödülüm gelmedi, nerede kaldı bu ödülüm? Gelmekeyecek mi?” dediği anda, kargo firmamızdan aldığımız bilgi doğrultusunda kullanıcıya; “X Bey Merhaba, Ödülünüz kargo firmamıza teslim edilmiştir en geç iki gün içerisinde elinizde olacaktır. Teşekkür ederiz.” gibi bir hızlı geri dönüşte bulunduğumuzda kullnıcımız; “Hediyem ulaştı, afiyetle yedim. Teşekkürler Yedigün” gibi pozitif bir geri dönüş bırakmaktadır.

Sosyal medya kampanyası yaratırken, her aşama için öngörüde bulunmak büyük önem taşıyor. Kullanıcının dilediği yorumu özgürce paylaşabileceği bu platform üzerinde büyük topluluklara hitap edileceği için kampanya tasarlanırken de oluşabilecek krizler için markanın bu krizlere nasıl reaksiyon göstereceği önceden belirlenmelidir ve yukarıda bahsettiğimiz gibi gerekli önlemler alınmalıdır.

4 Ocak 2011
İpek Tığlı, Karbonat Sosyal Medya Uzmanı