Etkileşimi Bol, Beğenisi Çok Paylaşım Gün ve Saatleri

16/03/2016 / Blog /

“Akşam saatlerinde fotoğraf koyayım ki daha fazla like alsın, “İnsanlar uyumadan önce yatakta iken Instagram’a girip like atıyor.”, Twitter’da en fazla RT öğle saatlerinde oluyor. ThrowbackThursday sayesinde 2 kat like alıyorum abi

Bu tür şehir efsanelerini duymuşsunuzdur. İnsan, doğası gereği herkes tarafından sevilmek, herkes tarafından beğenilmek istiyor. 21. yüzyıla geldiğimizde ise bu beğeniler artık sosyal medyaya taşındı. Artık insanlar sosyal medyada “like” edilmek istiyor. İstemekle kalmıyor hatta daha fazlasını yapıyor. Ne yapıyor? Daha fazla beğeni almak için strateji yapıyor. Peki bu stratejiler ne kadar doğru? Şehir efsaneleri doğruyu gösteriyor mu? “Daha fazla etkileşim alma” günleri ve saatleri gerçekten de var mı?

Karbonat_Blog_Talks_Deniz

Evet, gerçekten de var. Onlarca, yüzlerce insanın paylaşımlarını analiz ettiğimizde, etkileşimin paylaşım günü ve saatine göre değiştiğini görüyoruz. (Tabii ki paylaştığınız içerik de etkileşimi etkiliyor 🙂 ) Üstelik her mecrada aynı gün ve saatler geçerli değil. Her mecranın kendine ait özel saatleri var.  Gelin, şimdi 3 büyük sosyal mecrayı, “en fazla etkileşim alma” günleri ve saatlerine göre inceleyelim 🙂

Facebook

Bir rivayettir alıp başını gidiyor. Facebook’a artık kimse girmiyor, kimse paylaşım yapmıyor. Hayır, Facebook aslında eskisi kadar aktif ama içerikler eskisine göre değişti. Artık insanlar çektiği her fotoğrafı Facebook’a koymuyor, albüm yapmıyor. Bunun için artık Instagram kullanılıyor. Ama hala paylaşım yapılmaya devam ediliyor. Eski zamanlara nazaran, artık çok duygusal ya da çok komik paylaşımlar yapılıyor. Peki, bu paylaşımların maksimum insana ulaşmasını ve bu insanlardan maksimum etkileşim almasını mı istiyorsunuz? Bunun için en doğru saatler, öğle arasından sonraki saatler. Araştırmalar gösteriyor ki, maksimum etkileşim 14:00-17:00 arasında oluyor. Peki her gün için bu aynı mı? Hayır, değil. Hafta sonu insanlar sürekli değişen programları olduğu ve farklı etkinlikler yaptığı için belirli bir saat yok. Bu yüzden hafta içi, etkileşimi bol paylaşım yapılması için en doğru günler.

Ekran Alıntısı

Twitter

Twitter, son zamanlarda daha çok haberlerin ve siyasi içeriklerin paylaşıldığı bir platform olsa da, hala bir çok kullanıcı kendileriyle ilgili tweet atmaya da devam ediyor. Diğer sosyal mecralar gibi Twitter’da da etkileşim dikkate alınan konulardan biri: Retweet ve Like (eski FAV). Hatta hatta günlük hayatımızda bile dilimizde kullanıyoruz. “Kesin bilgi abi RT pls ve “At FAV’a bekle Nerede eski FAV’larımız? 🙁 Eski FAV, Like olsa da hala aynı etkiye sahip.

Twitter’da paylaşım yapmak ve maksimum etkileşim almak için en doğru günler nedir diye soruyorsanız eğer yine Facebook’ta olduğu gibi hafta içi günleri tercih etmeniz gerekli. Facebook ile aynı sebepten dolayı, hafta sonu insanların değişen programlarından söz ediyorum, Twitter da hafta içi daha aktif kullanan bir sosyal mecra. Fakat Twitter’da, Facebook’ta olduğu gibi geniş bir zaman yelpazesi yok. Öğle arasından hemen sonrası yani 13:00-15:00, en fazla etkileşim alınabilecek saatler.

Instagram

Gelelim son zamanlarda hem en fazla kullanılan hem de en fazla etkileşim alınmak istenen sosyal medya platformuna: Instagram. Instagram, artık öyle her fotoğrafın koyulmadığı, doğru açıdan çekilmiş, doğru filtrenin kullanıldığı fotoğrafların paylaşıldığı bir platform. Hashtag’ler olsun, etiketlemeler olsun, insanların en çok özenip bezenerek paylaşım yaptığı platform Instagram oldu artık. Yorumların çok umursanmadığı ama “like” için en yakın arkadaşların bile birbiriyle kavga ettiğini görebiliyoruz 🙂

Etkileşim konusunda da en fazla “efsane”lerin olduğu yer olan Instagram’da, bu efsanelerin kaçı doğru acaba? Araştırmalar gösteriyor ki, sanılanın aksine en fazla etkileşim alınan gün #ThrowbackThursday hashtag’ine sahip olan Perşembe günü değil ne yazık ki.  Instagram’da en fazla etkileşim alınan gün Çarşamba günü. Daha sonradan evet, tahmin ettiğiniz gibi Perşembe günü geliyor. Etkileşimin en az olduğu gün ise Pazartesi. Etkileşimi bol saatlere gelecek olursak, akşamüstü iş çıkış saatleri en uygun saatler olarak göze çarpıyor. 18:00-21:00 arasında paylaşacağınız fotoğrafların bol like’lı olacağının garantisini verebiliriz.