“Bütün enteller bir aradayız…” ya da “Bir arayüz nelere kadir!”

15/06/2012 / Blog /

Son on senede teknoloji üretiminin hızlanması, bant genişliklerinin artması ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hareketli görüntü, televizyon ve sinema dışında günlük hayatımızın her alanına yayılmıştır.

Bugün dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan Youtube‘a dakikada 72 saatlik video yüklenmektedir. Bu sadece 2 sene öncesinin, 2010 yılının dakikada 35 saatlik video yükleme miktarının iki katından fazladır. Dakikada 72 saat: her dakika başına 4319 dakika fazladan video görüntüsü etmektedir. Dünya nüfusunu 7 milyar alırsak her bir buçuk milyon dakikada, yani her 3.1 yılda bir dünya yüzeyindeki her insan Youtube‘a bir dakikalık video yüklemiş olur. Buna otomatların üzerinde dönen reklamları, mağaza içi-dışı kapalı devre yayınları, web haber portalında sağda oynayan araba bannerlarını ve hatta cep telefonunuzdaki yeğeninizin videolarını da eklersek şunu diyebiliriz: Herkes önümüzdeki 30 yıl içerisinde en az  1 kısa metraj film süresi kadar video üretiminin bir parçası olacaktır ve hiç şüphesiz 21. Y.Y. hareketli görüntünün çağıdır!

Bu kakafonide farklılaşmayı sağlamak pazarlama iletişimi için önemli bir noktadır. İletişim artık hareketli görüntü olmadan düşünülememektedir ve buna cevap verecek profesyonellere ihtiyaç vardır.

Bu yazıda, bu profesyonellerin amiyane tabirle, en çok ‘takıldıkları’ internet komünitesine değinmeye çalışacağım.

Vimeo‘yu en basit haliyle Amerika Birleşik Devletleri temelli video paylaşım sitesi diye özetleyebiliriz. Şu an dünyada en çok kullanılan video paylaşım siteleri içerisinde ilk 5 ‘e çok rahat girebilecek trafiğe sahip. Yukarıda bahsettiğim Youtube kadar olmasa da, barındırdığı görüntü miktarı fazlasıyla hatırı sayılır. İçeriğin kalitesi, tutarlılığının miktarla oranıyla değerlendirirsek internetin belki en güçlü oluşumlarından birisi.

Vimeo kurulduğu günden itibaren editörler, yönetmeler, hareketli grafik tasarımcıları, CG sanatçıları, VJ’ler ve hatta fotoğrafçılar tarafından en çok sahiplenilen video paylaşım ağı olmayı başardı. Bunun temel sebepleri olarak: ilk HD Video upload edilen platform olmasını, içeriğinde tutuğu bütün videoları quicktime ve onun yavru codec’lerine doğrudan çevirmesini (yukarıda bahsettiğimiz profesyonellerin çoğunun Mac kullanıcısı olduğunu unutmayalım tabi) gizlilik ayarlarının gelişmişliğini ve kullanıcı izin verdiği müddetçe videoların orjinallerinin indirilebiliyor olmasını sayabiliriz tabi.

Şahsi fikrim ise bunlardan tamamen farklı: Vimeo Web 2.0 akımının “içeriği kullanıcı oluşturur” mantığıyla oluşan kakafoniyi yönetme biçimi olan sade arayüz mantığını temelden edinmiş bir site. Her ne kadar açıldığı 2004 yılında ( ki bu dönemde vimeo daha çok bi Youtube‘un 15 piksele sığdırılmış çirkin boyutlandırılmış oynatıcı kontrolleriyle, banner kaplı ve  ne izlerseniz izleyin ilgili bir kaç video dışında sizi kedili videoya yönlendiren yüzlerce thumbnailla süslenmiş çirkin arayüzüne güzel bir alternatif oldu. Bir grafik profesyoneli olarak bir youtube videosunu, özene bözene tasarladığınız sitenize ya da bloğunuza embed etmek istemezdiniz. Bunun üzerine player ve arayüz renklerini ayarlama opsiyonu eklenince etkisini daha da arttırdı.

Özetlemek gerkirse: Başta daha çok bilgisayarla ilgili işler yapan insanların haşır neşir olduğu internet, herkesin katılımıyla çok sesliliğinin artmasının yanında kalabalık, yoğun ve gürültülü hale geldi. Vimeo tam bu dönüşümden rahatsız olunmaya başlanan bir sırada, arayüzüne verdiği özenle rafineleşti ve ayrıştı. Görsel üretimle uğraşanların internetteki en çok uğradığı site oldu. Bu sayede bugün vimeo FAQ’ları(S.S.S) arasına ‘sadece kendi üretiminiz olan videoları kabul ediyoruz’u güvenle ekliyebildi. Spam’den uzak, pozitif eleştiriye kafa yoran kitlesi sayesinde de sosyal medyanın belki de en kaliteli oluşumu oldu.

2004’ten bugüne Vimeo‘da binlerce grup, kanal oldu. Üretimlerinin gücünü arttırmak için bilgi paylaşımına yönelik tutorial grupları, kreatif yazılımlara ön incelemeler, röportaj serileri  yüklendi. Sadece ilham almak, kafanızı açmak istediğinizde rahat kullanım için “couch mode” eklendi. 2010’da Vimeo‘ya vimeo awards eklendi ve siteye güzel bir şeyler yüklemek için bir bahane daha çıktı. Bugün yeni bir oyun motoruyla ilgili bir şey aradığınızda doğru videolar vimeodadır,  node based interaksiyon tasarlayabileceğiniz bir araçla ilgili bir topluluk aradığınızda Vimeo‘dadır. En sevdiğiniz animasyon şirketinin yeni Smart reklamı Vimeo‘dadır. Yeni çıkan iOS aplikasyonu Vimeo‘dadır. Kısacası bu yazıyı okuduğunuz aletle siz de üretken olabileceğinize inanıyorsanız yolunuz Vimeo‘ya düşecek.

Herkes eğlenmek, makara yapacak bir şeyler bulmak ve bazen popüler bir klip izlemek ister. Bu sebeple diğer video paylaşım siteleri de tasarımcılar dahil herkesin en sık girdiği siteler arasındadır. Ama 30’lu yıllar tipografisiyle ilgili bir video ararken istemsizce ‘songül karlının memelerine’ kadar gitmek istemem.

Metehan Korkmazel

P.S: Nacizane bir kaç sevdiğim vimeo kanalı-grubu-üyesi

Bir animasyon kanalı:
https://vimeo.com/channels/wineaftercoffee

Çok başarılı amerikalı motion grafik tasarım firması:
https://vimeo.com/buck

Uluslar arası, İngiliz dev bir post production firması:
https://vimeo.com/millchannel

Touch designer yazılımının grubu:
https://vimeo.com/groups/touchdesigner

Quartz Composer yazılımının grubu
https://vimeo.com/groups/quartzcomp