Birkaç fotoğraf paylaşımından Instagram Marketing’e…

22/06/2012 / Blog /

Bir iPhone uygulaması olarak başlayan ve şimdilerde Facebook tarafından satın alınmasıyla yaklaşık 50 milyon üyeye sahip olan en popüler fotoğraf paylaşım aracı Instagram, artık markaların da kullanmaya başladığı bir sosyal medya aracı olarak hızla büyüyor.

Sayısı gün geçtikçe hızla artan kullanıcılar arasında her yaştan, her ülkeden, her meslekten kullanıcılar olduğu gibi hayatını gözler önüne sermekten kaçınan ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Artık kendi fotoğraf albümünüzü, Instagram’ın sunduğu harika filtrelerle, adeta profesyonel bir fotoğrafçının elinden çıkmışcasına hazırlayabilir; bir arkadaşınızın, ailenizin, sevgilinizin, sevdiğiniz ünlünün fotoğraf albümünü de beğenerek ya da yorumlarınızı ekleyerek takip edebilirsiniz. Durum böyle olunca pazarlama dünyası bu cevheri fark ederek ‘’Instagram Marketing’’ kavramını ortaya çıkardı.

Ülkemizde yeni yeni keşfedilen Instagram Marketing, yurt dışında oldukça popüler. Artık Instagram’da da yaratıcılık sınır tanımıyor ve ünlü markalar bu harika fikirleri ödüllendirmekten kaçınmıyorlar. Böylece hem gündemi takip edip hedef kitlelerine birebir temas ediyor hem de bir marka olarak modern ve dinamik duruşlarını gözler önüne seriyorlar.

İşte size bir örnek; İngiltere’nin yer döşemesi markalarından biri olan McKay Flooring, Instagram üzerinden bir yarışma düzenleyerek en beğenilen fotoğrafa 100 Pound değerinde hediye çeki veriyor. Üstelik en beğenilen fotoğraflara kendi kataloglarında yer vereceklerini de belirtiyorlar. Belki bir FMCG ürünü değil, belki çoğu insanın yer döşemesi deyince aklına bir marka bile gelmiyor ama McKay Flooring, kampanyası için Instagram’ı kullanarak cesur bir işe imza atmış.

Bir başka örnek de Levi’s’tan. Üzerinde Levi’s ürünleriyle poz veren katılımcılar, fotoğraflarını #IamLevis hashtagi ile Instagram’a yükleyerek bu yarışmaya katılabiliyorlar. Kazanan ise Levi’s’ın yeni reklam kampanyasının modeli oluyor.

Trendleri takip eden, her türlü yeniliği hem ürünlerinde hem de kampanyalarında başarıyla uygulayan H&M de Instagram’ı ilk kullanan markalardan.

İşte size bir H&M – Instagram kampanyası:
‘’Senin ilham kaynağın ne?’’ sorusuna Instagram fotoğraflarıyla cevap veren katılımcılar arasında en beğenilen fotoğraflar, yeni sezon H&M ürünleri ile ödüllendiriliyor.

Görülen o ki, Instagram Marketing gün geçtikçe daha da popülerleşip Facebook ve Twitter kadar etkili olacak.

Örneklerini hep beraber göreceğiz…

Sezin Toplar